Najlepszy sposób na najtańsze OC

Napisane 24.02.2014

Kierowcy w Polsce łapią się najróżniejszych sposobów na obniżenie składki na ubezpieczenie OC. W dzisiejszym wpisie przeanalizujemy te najpopularniejsze i zastanowimy się, które z nich są najskuteczniejsze.

Najprawdopodobniej każdy z kierowców próbował przynajmniej jednej z metod, swój pierwszy samochód zaraz po zdaniu prawa jazdy biorąc na współwłasność z bardziej doświadczonym kierowcą. Ta metoda oczywiście ma swoje plusy: zniżki „wyjadacza” za kółkiem znoszą zwyżki za wiek młodego kierowcy. Młody kierowca rzeczywiście płaci dużo mniej za OC, jednocześnie wypracowując własne.

Jednakże w przypadku stłuczki część zniżek straci również i ten bardziej doświadczony kierowca. Jeszcze gorzej, gdy auto jest w całości własnością któregoś z rodziców: młody kierowca nie ma szans wówczas na wypracowywanie swojej historii ubezpieczenia, a w razie spowodowania szkody rodzic traci nie tylko część zniżek. Musi również dopłacić różnicę w OC, którą wyliczy towarzystwo, stwierdziwszy, że autem zazwyczaj jeździła osoba młoda i niedoświadczona.

Bardziej świadomi kierowcy co roku zmieniają ubezpieczyciela. Nie ufają oni obiecywanym zniżkom za przedłużenie umowy, dobrze wiedząc, że po roku czasu przy zmienionej historii dotychczasowego ubezpieczenia podpadają już w inną rubrykę tabeli bonus-malus. Okazuje się wówczas, że najtańsze OC znaleźć można w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, na zmianie oszczędzając nawet dwieście-trzysta złotych.

Niemniej jednak zmiana ubezpieczyciela, która nie została podparta analizą rynku ubezpieczeń i dostępnych ofert, tak naprawdę niewiele daje. Rzeczywiście dopiero porównanie OC poprzez internetowy kalkulator (najlepiej którąś z dużych i rzetelnych porównywarek) gwarantuje znalezienie najatrakcyjniejszej cenowo oferty. Jak zresztą pisaliśmy w dwóch poprzednich artykułach, coraz więcej kierowców w Polsce zaczyna dostrzegać korzyści płynące z wybierania ubezpieczeń przez internet i to jest chyba jedyna w pełni skuteczna metoda, umożliwiająca wybór najtańszego OC.