Czy kalkulator OC bez podawania danych ma sens?

Napisane 28.03.2019

Kalkulator OC bez podawania danych to jedna z fraz częściej szukanych przez polskich internautów. Czy jednak takie sformułowanie ma w ogóle sens? Czy kalkulator OC, w którym nie będziemy podawać naszych danych, może nam udzielić jakiejkolwiek interesującej informacji?

Dlaczego ubezpieczyciele potrzebują danych właściciela samochodu?


Wielu kierowców frustruje się, wypełniając kalkulator OC, ponieważ uważa, że zawiera on za dużo pytań o dane osobowe. Zastanawiają się, po co ubezpieczycielom są potrzebne te wszystkie informacje i czy na pewno nie dałoby się skrócić formularza. Zazwyczaj odpowiedź brzmi: “nie”.

Wyliczanie składki ubezpieczenia OC lub AC to skomplikowany proces. Ubezpieczyciele muszą jak najdokładniej ocenić ryzyko spowodowania wypadku przez danego właściciela samochodu. Znając to prawdopodobieństwo, mogą dobrać odpowiednią wysokość składki ubezpieczenia.

Im więcej informacji o kierowcy i samochodzie będzie posiadał ubezpieczyciel, tym lepiej będzie mógł on ocenić prawdopodobieństwo kolizji. Zadają więc pytania o różne dane, niekiedy nawet takie, które pozornie nie są związane z jazdą autem (np. o stan cywilny - statystyki pokazują, że osoby po ślubie jeżdżą nieco bezpieczniej niż panny czy kawalerowie).

Dlaczego multikalkulatory zadają więcej pytań niż kalkulatory ubezpieczycieli?


Inną kwestią jest fakt, że w multikalkulatorze często jest więcej pytań niż w kalkulatorze danego ubezpieczyciela. Wynika to z tego, że multikalkulator musi zadać pytania wymagane przez wszystkich ubezpieczycieli, z którym współpracuje. Pewne dane są natomiast wymagane tylko przez niektóre firmy. Ubezpieczyciel, który o jakieś informacje nie pyta, może stworzyć krótszy kalkulator. Multikalkulator musi dopasować się do wymagań wszystkich współpracujących z nim towarzystw.

Czy kalkulator OC bez PESEL-u ma sens?


Kalkulator OC, w którym nie podaje się żadnych danych kierowcy czy samochodu nie ma najmniejszego sensu. Składka będzie wtedy całkowicie odbiegała od rzeczywistości.

Istnieje jednak takie pytanie, które dzieli ubezpieczycieli. Niektórzy wymagają bowiem od razu podania numeru PESEL, a inne pytają się o niego dopiero w momencie ostatecznej weryfikacji.

Do czego tak naprawdę ubezpieczyciele potrzebują numeru PESEL właściciela samochodu?

Pozwala on na zweryfikowanie historii szkód danej osoby w bazie UFG. Dzięki temu nie muszą się opierać jedynie na deklaracji kierowcy.

Jeżeli więc nie podasz PESEL-u, ale wypełnisz zgodnie z prawdą historię szkód, możesz wyliczyć składkę OC w miarę odpowiadającą rzeczywistości. Kalkulator OC bez podawania PESEL-u ma więc jakiś sens w przeciwieństwie do kalkulatora, w którym nie ma żadnego pytania o dane kierowcy.

Elastyczne rozwiązanie kwestii podawania PESEl-u proponuje porównywarka ubezpieczeń Ubea. Formularz zawiera pytanie o PESEL, ale nie jest ono obowiązkowe. Pamiętaj jednak, że jeśli nie podasz numeru PESEL, otrzymasz propozycje składek od mniejszej liczby towarzystw ubezpieczeniowych (niektóre wymagają bowiem od razu podania PESEL-u). Możesz więc najpierw wyliczyć składkę bez wpisywania numeru PESEL, by mniej więcej zorientować się w sytuacji, a potem, kiedy będziesz już chcieć kupić polisę, podasz PESEL, by poznać oferty od wszystkich ubezpieczycieli.