A czy Ty też już oszczędzasz?

Napisane 16.03.2014

Kierowcy, którzy przy wyborze ubezpieczenia OC kierują się sugestiami internetowego kalkulatora oszczędzają średnio 300 złotych na każdej polisie. Jeśli ta liczba nie robi na Was wrażenia, to co powiecie na 7,7 miliona złotych oszczędności tylko w ciągu ostatniego miesiąca u wszystkich kierowców, którzy zdecydowali się zrobić kalkulacje tylko w jednej porównywarce?

Taką kwotę wyciągnęła dla nas porównywarka ubezpieczeń ubea.pl i jesteśmy pewni, że liczba jest raczej… zaniżona. Kryje się za nią różnica między wysokością ubezpieczenia w przypadku jego przedłużenia a najtańszej kwoty wyliczonej przez kalkulator. W przypadku gdy oszczędności nie sposób wskazać (ponieważ jest to pierwsze OC użytkownika, który wykonuje kalkulację, albo miał on wykupioną polisę w jednym z tych nielicznych towarzystw ubezpieczeniowych, które nie są obliczane), kalkulator OC wskazuje brak. Stąd też wniosek, że prawdziwe oszczędności mogą być jeszcze większe. A liczba 7,7 miliona złotych to po prostu suma oszczędności wszystkich właścicieli pojazdów, którzy skorzystali z kalkulatora OC w przeciągu ostatniego miesiąca.

Liczba robi wrażenie, ale wcale nie dziwi. Wykonanie jakiejkolwiek kalkulacji pozwala stwierdzić, że rozbieżności cenowe za ubezpieczenie OC są wręcz ogromne – zazwyczaj sięgają 260% między ofertą najtańszą a najdroższą, co w skrajnych przypadkach sprowadza się nawet do kilku tysięcy złotych (zwłaszcza u młodych kierowców, których OC u większości – ale nie u wszystkich! – jest mocno zawyżone wskutek zwyżek za wiek i brak doświadczenia).

Kilkudziesięciu procent sięga również różnica pomiędzy najtańszą ofertą a kosztem przedłużenia polisy, co, jak już informowaliśmy w poprzednim artykule, mimo obiecanych zniżek za przedłużenie polisy nie zawsze opłaca się właścicielowi pojazdu. Suma tych wszystkich oszczędności również nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę liczbę kalkulacji, dokonywanych miesięcznie w największej porównywarce w Polsce.