5 prostych faktów o OC

Napisane 11.01.2014

Temat ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla większości kierowców wydaje się niezrozumiały. Rzeczywiście – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie należy do lektur najwdzięczniejszych, ale w zasadzie wystarczy pojąć kilka prostych faktów, aby zrozumieć istotę tego ubezpieczenia.

A więc:

  1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce – a więc nie tylko samochodów, ale też pojazdów wolnobieżnych czy skuterów. Niestety wielu ludzi o tym nie pamięta (nie chce pamiętać…) twierdząc, że albo jeżdżą bezwypadkowo, albo że ich samochód od dawna nie nadaje się do jazdy, rdzewiejąc w garażu. Niemniej ani jedno ani drugie nie zwalnia ich z powinności zawarcia stosownej polisy. Ciągłość polisy może być zweryfikowana praktycznie w każdej chwili przez UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

  2. Skoro OC jest obowiązkowe, musi ono być identyczne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jasne, że ubezpieczyciele przyciągają dodatkowymi darmowymi polisami (czasem jest to Zielona Karta, czasem mini-assistance, czasem dodatkowe zniżki za bezszkodową jazdę; w Proama dostać można np. maksymalnie 70%, a nie, tak jak wszędzie indziej 60%), co jednak nie powinno zaciemnić faktu, że OC wszędzie ma taki sam zakres i te same wyłączenia.

  3. Skoro, jak się okazuje, ubezpieczenie wszędzie jest identyczne, to najlepszym wyborem dla kierowcy będzie najtańsze OC. Bo pomyślmy logicznie: skoro dany produkt ma taką samą jakość bez względu na firmę, która go oferuje, to nie ma sensu przepłacać.

  4. Niemniej jednak nie ma czegoś takiego, jak mityczne najtańsze OC dla wszystkich w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Wszystkie hasła marketingowe czy porady rodziny lub znajomych, nawet głoszone w najlepszej wierze, należy włożyć między bajki. W wyborze ubezpieczenia kierujmy się więc ceną.

  5. Wniosek płynący z z naszych dotychczasowych artykułów powinien być jeden: najlepszym sposobem na znalezienie najlepszego (czyt. najtańszego) OC powinno być porównanie ubezpieczeń drogą online – poprzez kalkulator multiagencji.