300 złotych mniej z kalkulatorem OC

Napisane 23.05.2014

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez porównywarkę ubezpieczeń ubea.pl, kierowca, który przy wyborze ubezpieczenia samochodu kieruje się danymi z kalkulatora OC, zaoszczędza około 300 złotych rocznie.

Skąd bierze się taka suma? Powodów jest kilka. Po pierwsze, kierowca w poprzednim okresie ubezpieczenia nie wybrał najtańszej oferty OC, tym samym sporo przepłacając. Bardzo często spotyka to kierowców doświadczonych, z wyrobionymi zniżkami, którzy po prostu przyzwyczają się do jednej firmy ubezpieczeniowej. Tymczasem okazuje się, że pomimo obiecywanych dziesięciu procent zniżki za przedłużenie umowy kontynuacja ubezpieczenia wcale nie jest najlepszą z możliwych opcji, a dopiero zmiana ubezpieczyciela pozwala na rzeczywiste oszczędności. Polisa w nowej firmie ubezpieczeniowej jest często o kilkadziesiąt procent tańsza, aniżeli umowa kontynuowana w dotychczasowym zakładzie.

Powód drugi: nawet jeśli kierowca ubezpieczył się najtaniej, jak to tylko możliwe, to po roku czasu zmieniły się historia jego dotychczasowego ubezpieczenia, wiek i doświadczenie, tak więc już w inny sposób są mu naliczane zniżki bądź zwyżki wedle tabeli bonus-malus. Tyczy się to zwłaszcza młodych kierowców. Mogą oni zaoszczędzić nawet trzydzieści, czterdzieści procent na ubezpieczeniu, unikając zwyżek za wiek i wybierając ubezpieczyciela, który kierowców młodych wiekiem obdarza większym zaufaniem, aniżeli firmy konkurencyjne. A wybór najtańszego OC można połączyć z najczęstszą praktyką, mającą na celu obniżenie wysokości składki: tj. z wzięciem samochodu na współwłasność z doświadczonym kierowcą, mającym wyrobione zniżki.

Tylko tak naprawdę skorzystanie z możliwości, jakie daje kalkulator OC, pozwala na poznanie całościowego przeglądu rynku ubezpieczeń, a co za tym idzie – na znalezienie oferty najatrakcyjniejszej cenowo i coroczne oszczędności związane z ubezpieczeniem OC.