Kiedy mogę wypowiedzieć OC?
Napisane 08.11.2013
Prawie nikt nie lubi kupować ubezpieczeń. Można ryzykować i nie kupować ubezpieczenia mieszkania czy nie inwestować w polisę na życie, ale ubezpieczenie OC musi mieć obowiązkowo każdy kierowca. Polisa OC jest wymogiem ustawowym. Istnieją jednak sytuacje, gdy możemy wypowiedzieć OC.
Nie jest tak, że kierowca może wypowiedzieć umowę OC, gdy tylko przyjdzie mu na to ochota np. kiedy usłyszy od sąsiada, że u któregoś ubezpieczyciela trwa promocja i oferuje on tanie polisy. Nawet gdy właściciel samochodu chciałby na okres zimowy postawić auto w garażu i nie używać do wiosny, nie może zrezygnować i nie płacić OC za ten okres.
Kiedy zatem przysługuje ci możliwość wypowiedzenia OC?
- Gdy kupujesz auto.
- W momencie, kiedy twoja aktualna umowa OC dobiega końca.
- W sytuacji gdy wyrejestrowujesz pojazd np. po kradzieży auta lub całkowitym zniszczeniu auta po wypadku.
Jak wygląda procedura wypowiedzenia OC?
- Nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy trwania umowy składamy wypowiedzenie – listownie (listem poleconym w Poczcie Polskiej) lub osobiście. Czasem można to zrobić drogą mailową lub faksem, jeżeli ubezpieczyciel wyraża zgodę na taką formę!
- W przypadku wypowiedzenie przekazywanego drogą listowną – kierowca musi pamiętać o zachowaniu dowodu nadania przesyłki pocztowej. O terminie złożenia wypowiedzenie decyduje data stempla pocztowego.
- W sytuacji gdy auto ma więcej niż jednego właściciela, na wypowiedzeniu muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli.
Głowisz się jak powinno wyglądać wypowiedzenie? Udostępniamy ci wzór do pobrania wypowiedzenia OC, gdy obecna umowa dobiega końca:
Tutaj znajdziesz więcej o wypowiedzeniu OC i wzór rezygnacji