Czym jest klauzula prolongacyjna?
Napisane 13.09.2012

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, ale pamiętać o zawarciu umowy należy tylko za pierwszym razem lub w momencie zmiany na tańsze OC. W innym przypadku następuje automatyczne przedłużenie polisy, a my otrzymujemy wezwanie do zapłaty składki.
Klauzula prolongacyjna jest właśnie taką milczącą zgodą na przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej na kolejny okres. Następuje zawsze wtedy, gdy umowa nie została wypowiedziana przynajmniej na jeden dzień przed jej końcem. Takie rozwiązanie ma zabezpieczyć przed przerwaniem ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, co mogłoby skutkować wysoką karą pieniężną.
Ubezpieczyciel w ciągu 14 dni od momentu przedłużenia polisy powinien przedsłać klientowi dokumenty potwierdzające jej zawarcie na kolejny okres. Warto jednak podkreślić, że towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki z różnych, zewnętrznych powodów (przyznanie lub utrata zniżek, wzrost stawek ubezpieczeniowych itp.).
Automatyczne przedłużenie umowy nie może nastąpić w przypadku zalegania z opłatą składek za poprzedni okres lub jeśli dotyczy umowy „przejętej” wraz z samochodem z drugiej ręki. Umowę można również wypowiedzieć. Gdy znajdziemy najtańsze ubezpieczenie samochodu, a przegapimy moment wypowiedzenia poprzedniej polisy przed jej końcem, i tak możemy je zawrzeć. Pozwala na to ustawa chroniąca przed podwójnym ubezpieczeniem. Płacimy wtedy składkę nowemu ubezpieczycielowi, a poprzedniemu jedynie za okres faktycznej ochrony.